Konec nákupů „na sekeru“?
Zákon definuje spotřebitelský úvěr jako odloženou platbu. Spadají pod tuto definici i nákupy tzv. „na sekeru“? Oblíbená praxe, kdy obchodník počká svému zákazníkovi s platbou do výplaty nebo až mu přijde důchod, může být v ohrožení. Úvěry smí totiž poskytovat jen licencované společnosti.
Co ovlivní dostupnost hypoték
Česká národní banka (ČNB) svými doporučeními postupně omezila maximální výši hypotéky na 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). V červnu přitom přišla s dalšími omezeními, kdy bankám doporučuje také obezřetné vyhodnocování poměru výše zadlužení k ročním příjmům (DTI) nebo poměru sumy splátkových závazků k příjmům (DSTI). Praktické výpočty ukazují, že nejzásadnější z hlediska dostupnosti hypoték zůstává omezování LTV a snaha zamezit možnosti dofinancování z jiných cizích zdrojů.
Podomní obchodníci stále klamou
Jednou obchodují s elektřinou nebo plynem, podruhé prodávají úsporné žárovky a v poslední době přidávají také přihlášky do elektronických aukcí nebo tepelná čerpadla. Podomní prodejci stále zvoní na dveře domácností a vnucují jim produkty nebo služby, o nichž většinou neříkají celou pravdu. Spotřebitelům zůstává v ruce nevýhodná smlouva a o úsporách energií si mohou nechat jen zdát.
Co byste měli vědět, než vzlétnete s dronem
Pro létání s drony platí jasná pravidla, která byste měli znát, než se pustíte do průzkumu okolí z ptačí perspektivy. Důležité je držet se v předepsané minimální vzdálenosti od letišť a zakázaných zón, neobtěžovat s dronem ostatní lidi a nepoužívat bez licence dron pro přivýdělek. Kde tedy smíte a nesmíte létat?
Čeští zaměstnanci se bojí změn ve firmách
Narůstající tlak na pracovní výsledky, časté změny a nenadálé situace v práci jsou součástí profesního života. Přestože většina Čechů je v práci spokojená, obvykle neumí čelit změnám ve firmě. Nové metody a přístupy, moderní technologie nebo rozvoj firem, vytváří na zaměstnance tlak, aby byli ještě rychlejší, flexibilnější, produktivnější. Podle zjištění vzdělávací společnosti MgC Group se však Češi se změnami špatně vyrovnávají a neumí se v nových situacích orientovat.
Pozor na zázračné krabičky slibující úsporu energie
Za elektřinu by jistě rád ušetřil úplně každý. Rozhodně však nelze doporučit za tímto účelem jakkoli manipulovat s elektroměrem nebo si pořizovat zázračná zařízení slibující úspory až do výše několika desítek procent měsíčně. V prvním případě se vystavujete riziku černého odběru, ve druhém s největší pravděpodobností utratíte tisíce za nefunkční výrobek.
Než vyrazíte na dovolenou aneb opravdové nezbytnosti na cesty…
Léto a doba dovolených, relaxu a zaslouženého volna je konečně tady! Zvolili jste tu nevhodnější destinaci a pomalu se blíží den odjezdu či odletu. Snad tisíckrát jste překontrolovali, zda máte sbaleno vše potřebné, od hygienických potřeb, kosmetiky, přes nejnutnější oblečení, až třeba po oblíbené hračky vašich dětí, bábovičky na písek; a samozřejmě opalovací krémy, kartu do fotoaparátu či nabíječku na mobil... Nic tak nebrání tomu, abyste si dovolenou naplno užili.
Mladí lidé nehledají práci, hledají výzvu
Zaměstnanci na prvním místě – tento model spolupráce firem a lidí se v roce 2017 začal projevovat ve větší míře i v České republice. Nezaměstnanost klesá, kandidátů je dostatek a společnosti začínají při výběru kandidátů ztrácet svoje dominantní postavení. Už si nemohou diktovat podmínky jako v době, kdy byla o nové zaměstnance nouze.
Plasty. Od domácích spotřebičů přes auta a letadla až po zbraně
Plasty, které jsou v průmyslu nazývány materiálem 21. století, díky svým vlastnostem v některých oblastech nahrazují tradiční materiály jako kov, keramiku nebo sklo. Jsou lehké, jejich výroba je ekonomičtější a odolávají korozi i teplu. Nejde se proto divit, že součástky z plastu dnes najdeme prakticky ve všem od domácích spotřebičů přes auta a letadla až po zbraně.
Jak ušetřit za energie v letních měsících
Letní období obecně bývá na spotřebu energie náročnější než zima. Důvodem je hlavně větší provoz klimatizací a lednic, navíc v tomto období roste i spotřeba vody. Výdaje za energie v letních měsících sníží například používání šetřičů vody, dešťovky nebo vypojení co nejvíce elektrických spotřebičů ze sítě před odjezdem na dovolenou.
Mýty provázející řepku od pole až do kuchyně
Řepka olejka je naší významnou plodinou podobně jako v jiných zemích nejen Evropy, ale také Severní Ameriky a Asie. Rozkvétající žlutá pole jsou považována za symbol začátku jara. Přestože má široké využití a význam, nevyhnula se kolujícím mýtům a polopravdám.
Příběh balené vody: vždycky to byl nápad za všechny prachy
Nápad s prodejem balené skutečně vody není z nejnovějších. Uběhlo totiž přinejmenším tisíc let, než se kasta prvních pouličních prodejců, kteří prodávali osvěžující tekutinu v prasečích měších pocestným, překlasifikovala na prodejce vody dávkované, přiměřeně balené. Nebyla to většinou voda ledajaká. Pocházela z nejrůznějších studnic a pramenů, spojených se světci a svatými zjeveními.
I zboží z bazaru a zastavárny můžete reklamovat
Nejen u obchodníků v klasických obchodech, ale i u provozovatelů bazarů a zastaváren může kupující uplatňovat reklamaci bazarového zboží. Česká obchodní inspekce provedla v 1. čtvrtletí tohoto roku 174 kontrol bazarů a zastaváren a nedostatky zjistila u 112, což představuje takřka 65%.
Jak na investování do podílových fondů
Úrokové sazby jsou všeobecně nízké a lidé hledají různé cesty, jak zhodnotit svoje úspory. Jednou z možností jsou podílové fondy. Na trhu existuje nepřeberné množství produktů lišících se mírou rizika i výší poplatků. Co je dobré vědět při investování do podílových fondů?
Kvalita paliv v Česku je oproti Evropě nadprůměrná
Kvalita benzínu a nafty je na českých čerpacích stanicích dlouhodobě vyšší než v Evropě. Potvrzuje to souhrnná zpráva Evropské komise. Jak si ale ověřit, že právě ta vaše pumpa není na štíru s kvalitou? Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně kontroluje kvalitu pohonných hmot v Česku a výsledky zveřejňuje. Je pro běžného spotřebitele možné se ve výsledcích kontrol a v pokutách za nejakostní paliva zorientovat?