Zpracování použitých baterií je věda, ale vyplatí se
I přes vyšší výkon a životnost moderních typů baterií se jejich celková spotřeba v České republice meziročně neustále zvyšuje, za posledních sedm let narostla o 19 procent. Zcela jistě za to může rostoucí počet elektronických zařízení poháněných bateriemi, která si nakupujeme a používáme.
Když zvažujete chiptuning svého vozu...
Větší výkon automobilu a úspora na pohonných hmotách. To jsou hlavní lákadla takzvaného chiptuningu, tedy úpravy softwaru v řídicí jednotce automobilu. Mezi motoristy o něm zároveň panuje řada polopravd, mnozí majitelé se například obávají, že jim zásah zničí motor. Podívejte se tedy na ty nejčastější otázky, jež jsou s chiptuningem spojené.
5 tipů, jak šetřit na pohonných hmotách
Chcete-li ušetřit za benzín či naftu, nemá význam šetřit za každou cenu. U levných pump totiž spíše narazíte na ty, které zanedbávají údržbu, což se promítá do kvality. Levné palivo vám navíc mnohdy i zvýší spotřebu. Rizikové jsou pak pumpy v areálech podniků, které nikdo nekontroluje. Přečtěte si 5 tipů, jak na palivu rozumně šetřit.
Jak udržet auto ve formě
Investice do automobilu, ať již ojetého nebo nového, patří podobně jako koupě bytu či domu mezi největší finanční výdaje každé domácnosti. Aby vůz svému majiteli sloužil spolehlivě, a pokud možno co nejdéle, je dobré dodržovat několik jednoduchých zásad. Podívejte se na naše tipy, jak udržet auto ve formě.
Jakou zvolit navigaci do auta a kam ji správně umístit, abyste nedostali pokutu?
Tradiční GPS navigace je pro motoristy dnes už téměř nutností. Nejenže vás spolehlivě navede do vašeho cíle, ale také vám pomůže se „vymotat“ z center velkých měst plných jednosměrek. Navigace se pohybují ve velkém cenovém rozpětí podle funkcí a služeb, které nabízejí. Výhodou oproti chytrému telefonu je především nulová spotřeba vašich mobilních dat (na offline navigace v telefonu není vždy spolehnutí), výdrž baterie a kvalitnější příjem údajů z navigačních družic.
Co byste měli vědět, než vzlétnete s dronem
Pro létání s drony platí jasná pravidla, která byste měli znát, než se pustíte do průzkumu okolí z ptačí perspektivy. Důležité je držet se v předepsané minimální vzdálenosti od letišť a zakázaných zón, neobtěžovat s dronem ostatní lidi a nepoužívat bez licence dron pro přivýdělek. Kde tedy smíte a nesmíte létat?
Pozor na zázračné krabičky slibující úsporu energie
Za elektřinu by jistě rád ušetřil úplně každý. Rozhodně však nelze doporučit za tímto účelem jakkoli manipulovat s elektroměrem nebo si pořizovat zázračná zařízení slibující úspory až do výše několika desítek procent měsíčně. V prvním případě se vystavujete riziku černého odběru, ve druhém s největší pravděpodobností utratíte tisíce za nefunkční výrobek.
Plasty. Od domácích spotřebičů přes auta a letadla až po zbraně
Plasty, které jsou v průmyslu nazývány materiálem 21. století, díky svým vlastnostem v některých oblastech nahrazují tradiční materiály jako kov, keramiku nebo sklo. Jsou lehké, jejich výroba je ekonomičtější a odolávají korozi i teplu. Nejde se proto divit, že součástky z plastu dnes najdeme prakticky ve všem od domácích spotřebičů přes auta a letadla až po zbraně.
Kvalita paliv v Česku je oproti Evropě nadprůměrná
Kvalita benzínu a nafty je na českých čerpacích stanicích dlouhodobě vyšší než v Evropě. Potvrzuje to souhrnná zpráva Evropské komise. Jak si ale ověřit, že právě ta vaše pumpa není na štíru s kvalitou? Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně kontroluje kvalitu pohonných hmot v Česku a výsledky zveřejňuje. Je pro běžného spotřebitele možné se ve výsledcích kontrol a v pokutách za nejakostní paliva zorientovat?
Nové crashtesty – Kodiaq má plný počet hvězd
Bezpečnost je jednou z nejdůležitějších vlastností auta a při výběru nového nebo ojetého vozu je rozhodně na místě toto kritérium zohlednit. Euro NCAP dnes zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek automobilů. Přísnými crashtesty prošel i vůz Škoda Kodiaq. Historicky první SUV mladoboleslavské automobilky nezklamalo a získalo maximální počet hvězd.
Baterie dostanou v létě zabrat. Jak o ně pečovat?
Naše mobilní zařízení, ať už jde o telefony, tablety, čtečky elektronických knih, fotoaparáty nebo notebooky, nás doprovázejí i na dovolené, na výletech nebo kdykoli při letním odpočinku. Jestliže nechcete, aby vašemu přístroji chyběla energie v nejméně vhodnou chvíli nebo aby snad došlo k jeho poškození, je třeba mobilním zařízením poháněným bateriemi věnovat náležitou péči.
Jak vyčistit interiér svého auta krok za krokem
Je to tak. Čištění svého auta se zkrátka nevyhneme. Ať už se jedná o velké gruntování po zimě či menší úklid, musíme se s tím nějak poprat. My vám nabízíme stručný přehled toho, na co nezapomenout. Zvládnout už to ale musíte sami.
Správné umístění plynových spotřebičů je pro bezpečnost klíčové
Zejména u starších plynových spotřebičů typu B s přívodem vzduchu z prostoru instalace může při špatném umístění a obsluze hrozit únik spalin do interiéru, což přináší riziko otravy osob. Řešením je hlavně kvalitní údržba spotřebiče a dobré větrání. Ve spolupráci s odborníky jsme se na problematiku bezpečného provozu plynových spotřebičů podívali blíže.
Několik mýtů o elektromobilech, které už neplatí
Elektromobily jsou lidem sympatické především kvůli ekologickému rozměru. Koupili by si je ale jen v případě, že by byly levnější než klasické vozy. Jak ukázal průzkum společnosti E.ON, spotřebitelům na elektromobilech vadí především krátká dojezdová vzdálenost, dlouhá doba dobíjení nebo řídká síť dobíjecích stanic. Podle odborníků jde ale o mýty, nebo přinejmenším nepřesnosti. Dojezdová vzdálenost se za posledních pět let zdvojnásobila a provoz elektromobilu je levnější než v případě běžného automobilu.
Jak správně připravit svého plechového miláčka na jaro
Ať už chceme nebo ne, zimní provoz se na vozidle vždy projeví. Zejména je-li tuhá, jako tomu bylo právě letos. S přicházejícím jarem nastává ideální čas pro kontrolu a přípravu auta na novou sezónu. Tím, že autu dopřejete trochu pozornosti a péče, si můžete ušetřit nečekané výdaje v budoucnu.