Populární styly bydlení: Jak se v nich vyznat a nechybovat
Zatímco dříve jsme zařizovali jednotlivé místnosti podle tištěných katalogů, dnes můžeme díky internetu sledovat trendy ze dne na den. Už dávno tak neplatí, že všechny domácnosti vypadají stejně.
Jak třídit odpad aneb Kam se starým nábytkem, elektrem či léky
S jarem přichází často i velký jarní úklid, v rámci kterého se domácnosti zbavují všeho nepotřebného, starého a nefunkčního. Každoročně tak vzniká obrovské množství odpadu, jehož nevhodná likvidace zatěžuje životní prostředí. Proto je důležité vědět, jak s odpadem efektivně nakládat a jak ho třídit.
Ložnice v roce 2016: návrat k přírodě
Ať už pro vás bude letošní rok ve znamení stěhování, nebo jen plánujete oživit ložnici, měli byste vědět, na co se při zařizování zaměřit. Nevhodně zvolená postel či neladící barvy mohou celkový dojem i odpočinek úplně zničit.
Pasivních domů v Česku existuje přes 1 600
Více než 1 600 domů v České republice splňuje podmínky pasivního domu. Češi se do stavby pasivních domů pouštějí stále častěji, pasivní domy se stávají mainstreamem. Dokládají to statistiky Centra pasivního domu, dle kterých se již bezmála 10 % všech novostaveb rodinných domů staví v pasivním standardu. Hlavními důvody jsou eliminace tepelných úniků a následná úspora energie.
Koupelna 2016: Výrazné barvy, kovové doplňky a walk-in sprchy
Čeká vás letos zařizování nové koupelny? Nebo byste ji rádi třeba jen malým detailem proměnili podle nejnovějších trendů? Letos to nebude nic složitého. I drobná, vhodně zvolená změna může vaši koupelnu přiblížit fotografiím z časopisů o bydlení.
Odjíždíte na dovolenou? Čtyři tipy, jak odradit zloděje
Chystáte se na dovolenou, ale bojíte se, že vás po návratu překvapí „vybílená“ domácnost? Poradíme, jak nebezpečí snížit na minimum.
Pozor na neoprávněný odběr energií
Když se řekne neoprávněný odběr energie, vybaví se vám možná nelegální dílny odebírající neoprávněně elektřinu ve velkém. Neoprávněným odběratelem se však neúmyslně můžete stát i vy. Stačí, když si zapomenete pohlídat platby za energie nebo si nevšimnete, že vaše měřící zařízení má porušenou plombu.
Společný nájem bytu studenty či manželi – jejich práva
Pokud jednu nájemní smlouvu uzavře s pronajímatelem více osob na straně nájemců, hovoříme o společném nájmu bytu. Občanský zákoník navíc zvlášť upravuje společný nájem bytu manželi. Jaká práva a povinnosti mají společní nájemci vůči pronajímateli? Co může každý řešit sám a na čem se naopak musí předem dohodnout?
Kdy musí nájemce strpět úpravy bytu prováděné pronajímatelem?
Pronajatý byt čas od času vyžaduje různé stavební či jiné úpravy. V jakých případech zákon nájemci neumožňuje tyto úpravy odmítnout? Může se stát i to, že nájemce nebude kvůli prováděným pracím dočasně moci byt vůbec užívat. Jaká má v takové situaci práva?
Kotlíkové dotace
Až 350 tisíc českých domácností stále provozuje starý kotel na tuhá paliva, který už brzy nebude vyhovovat normám. Na jeho výměnu však mohou díky takzvaným kotlíkovým dotacím získat příspěvek ve výši až 85 % celkových uznatelných nákladů.
Chcete začít stavět? Nepodceňte plánování a přípravu projektu
Stavba domu bývá pro mnoho lidí splněním jejich snů. Aby se z nich však nestaly noční můry, je dobré si všechno pořádně promyslet a připravit. V každém období je třeba si naplánovat jednotlivé činnosti tak, aby na sebe navazovaly. Zatímco podzim je například nejvhodnější doba pro zahájení projektové přípravy, zima zase pro vymrznutí hrubé stavby.
Jak ušetřit v koupelně? Sprchujte se a pořiďte si perlátor
Koupelna je místem, které má značný vliv na naši spotřebu energií. Každý den zde průměrná domácnost spotřebuje zhruba 112 litrů vody. Navíc celkem 19 % energie vynaložíme právě na její ohřev. Připravili jsme pro vás osvědčené i méně známé rady, díky nimž snížíte svůj roční účet za energie o tisíce korun.
Údržba a opravy bytu – co platí nájemce a co pronajímatel?
Pronajímatel je povinen udržovat po dobu nájmu byt v dobrém stavu, způsobilém k obývání. Běžnou údržbu a drobné opravy si však musí zajišťovat a hradit sám nájemce. Co se obvykle považuje za drobné závady, a co už jde na vrub pronajímatele? V jakých případech může nájemce žádat po pronajímateli úhradu nákladů na odstranění závady?
Zima se blíží: Vyžeňte netopýry z komína a nechte odborníkem prověřit kotel
Plynovým kotlem je v tuzemsku vytápěno přibližně 1,5 milionu domácností. Těch se týká povinnost nechat před topnou sezónou plynový spotřebič zkontrolovat. Ani majitelé kotlů na tuhá paliva by však přípravu na nadcházející zimu neměli podcenit. Prohlédnutí otopné soustavy a drobné úkony, jako třeba odvzdušnění radiátorů, jsou otázkou několika minut. Ušetří ale tisíce korun a přispějí k bezpečnému vytápění.
Na co nezapomenout při převzetí bytu
Spory o to, kdo poškrábal podlahu či rozbil umyvadlo, patří k nepříjemnému koloritu předávání pronajatého bytu zpět pronajímateli. Abyste se jim vyhnuli, je nutné podniknout řadu kroků už ve chvíli, kdy byt přejímáte a chystáte se do něj teprve nastěhovat. Základem je kvalitní předávací protokol.