Bez peněz do ciziny nelez
Protože si Česká republika stále zachovává svoji jedinečnou měnu, před každou cestou do zahraničí musíme vyřešit otázku, jak a čím tam budeme platit. Na co vše si při obstarávání valut dávat pozor?
Kde natankovat na cestě k moři?
Minimálně čtvrtina českých turistů vyráží na dovolenou vlastním vozem. Ceny pohonných hmot v posledních měsících vytrvale rostou, Česko však v rámci EU stále patří do první třetiny nejlevnějších zemí. V nejoblíbenějších destinacích, jako jsou Itálie a Chorvatsko, jsou ale ceny benzínu a nafty o dost vyšší. Za srovnatelné ceny lze tankovat v Rakousku nebo Maďarsku. Absolutně nejlevnější v celé EU je dlouhodobě Bulharsko.
Mancinella. Nejnebezpečnější dřevina světa, která vás může zabít
K čemu potřebujeme nebezpečně jedovaté rostliny? Odpověď můžeme nalézt v příběhu dřeviny mancinella obecná, která produkuje plody trefně nazývané Jablka smrti. Před třemi stoletími, kdy byla hojně rozšířená, byste v celém Karibiku nenašli nikoho dost bláznivého na to, aby je ochutnal. A teď, když je téměř vyhynulá, je paradoxně ještě nebezpečnější.
Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matraci se snídaní“?
Hledáte-li dovolenkové ubytování, často narazíte vedle nabídek hotelů i na nadšené amatéry. Někdo pronajímá přes inzerát chalupu, někdo nabízí na víkend byt v centru města. Na takových službách se dá docela ušetřit a poznat něco nového. Podle čeho vybírat? Jak je to s hodnocením uživatelů a jak se liší od hvězdičkového hodnocení hotelů?
Kdy je při chuti samice vombata? Když kouše samce do zadku
Jemná srst, až čtyřicet kilogramů živé váhy a povaha chronického mrzouta. Takový je vombat severní, živočich stojící na pokraji vyhynutí. I když v posledních letech vyvinuli australští biologové značné úsilí, první indicie k úspěšné záchraně tohoto druhu získali teprve nyní. Zjistili, kdy je samice v té správné náladě, což je základní informace pro úspěšný záchranný chov. Svá zjištění zveřejnili výzkumníci z University of Queensland v odborném časopise Reproduction, Fertility and Development .
Vědci dali dohromady první mapu evropských pralesů. Je jich překvapivě hodně
Že hluboké hvozdy a temné lesy už patří jenom do pohádek pro děti? Aktuální studie lesníků z Vermontu nabízí mnohem příznivější obraz evropských lesů. Jimi vytvořená interaktivní mapa zachycuje překvapivě velký počet primárních, člověkem téměř nedotčených lesů.
Zásadní problém americké ochrany přírody? Nedostatek lovců
Praktická ochrana přírody je plná paradoxů. Pokud chcete uchránit a obnovit pastviny pro velké kopytníky, musíte občas vegetaci zdevastovat tankem. A když chcete udržet dobře fungující systém ochrany přírodních zdrojů a divočiny, jako ve Spojených státech amerických? Potřebujete spoustu střelců, kteří vám na tento bohulibý záměr přispějí nákupem loveckých licencí. Server NPR upozorňuje, že zavedenému americkému systému teď dochází síly. A hlavně lovci.
Se psem k moři? Včas plánujte i dobře vyberte destinaci
To, že jsou Češi národem pejskařů, je všeobecně známo. Stále více majitelů psů se však od svého čtyřnohého společníka nechce odloučit ani během zahraniční dovolené. U cestovatelů tak roste zájem o destinace, které jsou pro psy přátelské a nabízejí nejen vhodné ubytování, ale i speciální pláže. Kam je ideální se psem vyrazit, jak při plánování dovolené se psem postupovat a na co si dát pozor?
Mořské želvy žijí na planetě už 110 milionů let
Mořským želvám, živočichům obývající Zemi více než 110 milionů let, hrozí vyhynutí. V oceánu přitom želvy hrají zásadní roli ve fungování korálových ekosystémů. Populace všech sedmi druhů mořských želv však prudce klesají, informuje o tom organizace Chráníme mořské želvy, která pomáhá chránit želvy.
Milujete cestování? Vědci mají pro vás špatnou zprávu
Přesnější věda přináší méně příjemné zprávy. Zhruba tak lze vystihnout závěr společné studie tří univerzit, uveřejněné v žurnálu Nature Climate Change. Zaměřila se na vyčíslení uhlíkové stopy cestovního ruchu. Ukazuje se, že je skoro jednou tak velká, než se původně myslelo.
Mariánský příkop, nejhlubší místo na světě. Najdete tu plastovou tašku i plechovku od koly
Schopnost lidské civilizace devastovat své životní prostředí dosahuje nevídaných vrcholů, či spíše hloubek. Potvrzuje to i výzkum japonského týmu JAMSTEC, který se zaměřil na sběr informací o povaze odpadů v hlubokomořském prostředí. Plastový sáček se nachází i na nejhlubším místě světa, v Mariánském příkopu. Informuje o tom server ScienceAlert.
Odzala de Alpaville Bohemia. Další malina, která bude chránit slony před pytláky
Když si kynoložka Hana Böhme šla vybrat dalšího belgického "maliňáka" pro výcvik, dala majitelce štěňat úkol rozházet krmení po zahradě. "Chtěla jsem to štěně, které vydrží nejdéle hledat a bude se vracet do míst, kde krmení bylo," vysvětluje Hana Böhme.
Vyrazte za skvělým vínem do Jižního Tyrolska
Sdružení farem Roter Hahn nabízí jedinečnou dovolenou pro všechny milovníky vína. Na vinařských statcích se můžete procházet vinicemi a naučit se i něco o samotném zpracování a výrobě vína od místních farmářů.
Průměrná velikost a váha suchozemských savců se zmenšuje už od pravěku
Když počkáme ještě pár století, může zůstat posledním žijícím velkým savcem na Zemi kráva, chcete-li, tur domácí. Usuzují tak badatelé z Univerzity v Novém Mexiku na základě své srovnávací studie o vymírání megafauny v posledních tisíciletích. O podrobnostech píše například Guardian.
Nově objevený orangutan nejspíš brzy vymře. Stojí v cestě vodní elektrárně
Z přírodovědecké senzace se rychle stává tragédie: orangutan tapanulijský, který byl „objeven“ teprve před šesti měsíci, se v dohledné době může velmi lehce stát vyhynulým. Izolované území, na kterém se vyskytuje, má totiž rozdělit vodní nádrž nově budované elektrárny. Píše o tom Guardian.