Nesmělý dlouhán přezdívaný Plachta
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Válka nás skřípla, skutečnost byla dusná, a proto jsme se ponořovali do knih, které voněly historií a dálkami," napsal náruživý čtenář, dobrý spisovatel a oblíbený herec nepřehlédnutelného zjevu…
Zářivá hvězda českého dabingu
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Byl jsem autorem drobného človíčka, který se pachtí životem za kouskem lidského štěstí a nalézaje je, ohlíží se rozpačitě kolem sebe, jako by se ptal, jestli mu skutečně patří," řekl Človíček - František Filipovský…
Obraz Oscara Wildea
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Odolám všemu s výjimkou pokušení," prohlásil jedinečný společník, který vynikal v umění paradoxu. Výstředním vystupováním cíleně šokoval prudérní prostředí anglických salonů. Zakázaná láska ho dohnala do vězení. Žil na výsluní obklopen lidmi – zemřel v bídě, zapomenut a sám…
Herec obdařený laskavým úsměvem
seriál :: Kdo to vlastně byl
„Myslím, že si člověk musí udržet mládí až do smrti, když chce dávat lidem radost a silný zážitek. Snažil jsem se, aby byl kus mládí ve všech mých postavách, které jsem hrál, i když už stály třeba nad hrobem,“ domníval se Ladislav Pešek – mimořádný herec od Pánaboha…
Sté výročí tragického hudebního génia
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Nazývali mě nepřítelem lidu v rozhovorech mezi sebou, říkali to nahlas a volali z pódia. Nějaký deník inzeroval jeden z mých koncertů takto: "Dnes se koná koncert nepřítele lidu Šostakoviče". Teď věděli všichni, že je se mnou zcela určitě konec." Vzpomínal člověk, který zaprodal sám sebe, ale nikdy nezaprodal poselství své jedinečné hudby...
Mystifikátor par excellence
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Lhala, milý pane, lhala v jednom kuse. Nevím, jestli ta holka jaktěživa řekla slovo pravdy, ale když promluvila, já jí věřil: bylo to silnější než já..." I tak je v nejslavnější novele nespravedlivě opomíjeného Prospera Mérimée zobrazována Carmen - vzrušující femme fatale…
Kde se vzali psi?
Pes je nedílnou součástí lidské společnosti. Chrání majetek, hlídá dobytek, tahá sáně, loví zvěř, vyhledává a zachraňuje, některým lidem nahrazuje oči, jiným sluch, ale pro většinu majitelů je v podstatě nejbližším přítelem, členem rodiny.
A šup do práce!
Nenechte se umořit. Pracovní doba je nejdéle 40 hodin týdně, pro mladší 16 let je to 30 hodin. Po nejdéle 6 hodinách usilovné práce máte nárok na 30 minut oddechu. Přesčasy, pokud se na nich se svým zaměstnavatelem ve smlouvě dohodnete, jsou zákonem stanoveny na maximálně 150 hodin ročně.
Slovníček (n)asertivity
Už jste se dostali do nepříjemné situace? Slyšeli jste od svých blízkých "napadlo mě, jestli v práci nemluvíš neslušně, a pak nemáš problémy"? Pro příště doporučujeme:
První Dáma anglických detektivek
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Slečna Marplová nebyla v žádném případě obrazem mé babičky, byla mnohem více staropanenská a šťouravá, ale v něčem jí přece jen byla podobná - ač dobrosrdečné stvoření, vždy od každého a ode všeho očekávala to nejhorší. A obvykle se s až děsící přesností nemýlila," prohlásila o své nejslavnější ženské hrdince spisovatelka Agatha Christie…
Malý byznysový slovníček
seriál :: Normálně virtuálně
Dostali jste se do kolektivu, kde se mluví jen částečně česky? Máte problém při jednáních a postřehnout o čem se mluví? Právě pro vás je zde následující slovníček.
Spisovatel hlubokých arménských kořenů
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Jsem básník. Píšu anglicky poezii, obvykle ve formě povídek, románů, her, třebaže občas skutečně napíšu báseň, nebo se o to pokouším; a píšu poezii i v jiných formách, než jsou ty tři, které jsem uvedl." Těmito slovy charakterizoval sám sebe fascinující William Saroyan…
Zatracovaný, nepochopený, snad i prokletý…
seriál :: Kdo to vlastně byl
"Po hýření se cítívá člověk vždy osamělejší a opuštěnější." Toto pronesl kontroverzní Charles Baudelaire. V ničem nebyl tak důsledný jako ve vlastní sebedestrukci, která se stala neodmyslitelnou součástí jeho tvůrčího procesu. Inspiraci hledal v omamných prostředcích všeho druhu. Jeho nejslavnější dílo bylo souzeno dobovou cenzurou pro nemravnost. Věřil, že umělec je odpovědný pouze sám sobě…
Mafie: rodina, respekt a řád
Mafie, tak jak ji známe dnes, vznikla na přelomu osmnáctého a devatenáctého století na Sicílii. Byla to skupina bývalých trestanců, která místním rolníkům za úplatu poskytovala ochranu v této drsné zemi. Na rozdíl od oficiální vlády, která na jih země nebrala zřetel, se na tyto chlapíky dalo spolehnout. Vytvořili svá vlastní pravidla a zákony a používali všechny prostředky, aby na Sicílii udrželi zákon a pořádek, který tam doposud chyběl.
Paul Gauguin – strastiplný život geniálního malíře
seriál :: Kdo to vlastně byl
Když poprvé představil svůj nový malířský styl cloisonnismus, lidé se mu vysmáli. Díky umění přišel téměř o všechno. Pokusil se o sebevraždu a nakonec zemřel zcela nepochopený a chudý. Přesto je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších moderních malířů, který ovlivnil většinu uměleckých směrů 20. století.