Miliony mladých lidí z celého světa se snaží dostat do těch nejlepších univerzit. Vznikají tabulky jako u fotbalových klubů. Studenti věří, že v těch nejlepších a nejžádanějších školách získají nejen vynikající znalosti, ale že diplom z těchto univerzit jim zajistí i vysoké výdělky a závratnou kariéru.
Podle statistik v současné době studuje v jiné zemi než v rodné na tři miliony studentů. Znamená to, že v posledních třiceti letech se jejich počet ztrojnásobil. Velká část jich směřuje do USA. Tam je především Harvard, který už od roku 2003 suverénně obsazuje první místo jako nejkvalitnější univerzita na světě. Ale je tam i Yale, Princeton a další. Přitažlivou destinací pro studenty je i Velká Británie s Oxfordem a Cambridgem, následuje Německo, Francie a Austrálie. Z evropských univerzit je to právě jen britský Oxford a Cambridge, které se dostaly do horní dvacítky. V první padesátce obsadila Evropa velmi málo – jen deset míst, v první stovce je poměr lepší – tam je dvaatřicet evropských univerzit. V horní dvacítce je sedmnáct amerických a už zmíněné dvě britské univerzity.
V roce 2007 se londýnská ekonomická vysoká škola propadla v hodnocení ze sedmnáctého na devětapadesáté místo. Do boje zasahuje nyní Evropská unie, která chce vypracovat vlastní žebříčky kvality. Zdá se jí, že staré dobré evropské univerzity, například německé či francouzské, se ve světě podceňují.
Ať se úřady či orgány EU dívají na žebříčky popularity univerzit jakkoli, tyto tabulky mají obrovský vliv na image univerzity ve světě a na její přitažlivost pro studenty. Ostatně do hry se zapojují i samotní studenti, kteří během studia hodnotí jak své profesory, tak úroveň výuky a univerzity. Dnes už chápou, že čím lépe budou školu i vyučující hodnotit, tím výš se univerzita vyšplhá na mezinárodním žebříčku, což bude dobré i pro ně. Budou absolventy vynikající univerzity.
Ligové tabulky univerzit jsou podle průzkumů brány ve světě velmi vážně. Poskytují studentovi možnost vybrat si za peníze ať už vlastní nebo rodičů z nabídky to nejlepší, a to je dnes hlavní. Druhou stranou mince je, že v důsledku obrovského zájmu náklady na studium v USA raketově letí nahoru.
Harvardova univerzita
Název má podle duchovního J. Harvarda, proto je označení Harvardská chybné. Byla založena roku 1636, je nejstarší univerzitou v USA. Sídlí ve městě Cambridge v Bostonu ve státě Massachusetts. Patří k nejprestižnějším univerzitám v USA a na zmíněném mezinárodním žebříčku nejlepších světových univerzit obsazuje pravidelně první místo.
V současnosti má Harvard čtrnáct fakult, jednu z největších knihoven na světě s patnácti miliony svazky a řadu výzkumných pracovišť. Univerzita má vlastní banku, zdravotní zařízení, jídelny a koleje.
Bakalářské studium na Harvardu trvá čtyři roky a nabízí řadu specializací. Kurzy jsou volitelné, každý student si program sestavuje podle toho, co chce studovat dál.
Na Harvardově univerzitě studovala řada významných osobností, kteří se stali nositeli Nobelových cen, a také řada amerických prezidentů včetně prezidenta Baracka Obamy, který tam vystudoval práva.
Univerzita Yale
Byla založena v roce 1701 a je tak třetí nejstarší univerzitou v USA. Pojmenována byla podle svého prvního mecenáše Elihu Yalea. Univerzita Yale je v New Havenu v americkém státě Connecticut. Maskotem školy je bulldog Handsome Dan, tradiční barvou je modrá.
Britský Oxford
Přesné datum založení Oxfordské univerzity není známo. V jedenáctém století už tam sice existovala škola, ale nebyla to ještě univerzita. Ta vznikla a rozvíjela se teprve poté, co francouzský král Jindřich II. zakázal v roce 1167 anglickým studentům přístup na univerzitu v Paříži. Oxford byl utvářen právě podle vzoru francouzské univerzity — se čtyřmi fakultami, na nichž se vyučovala teologie, právo, lékařství a svobodná umění. Dlouhá století studovali v Oxfordu pouze muži. První koleje pro ženy byly založeny koncem devatenáctého století a první plnohodnotné tituly tam získaly ženy ve dvacátých letech minulého století.
Univerzita Cambridge
Univerzitní město Cambridge, kde je univerzita, je asi osmdesát kilometrů na severovýchod od Londýna. Podle pověsti založili Univerzitu v Cambridgi akademici, kteří po neshodách na Oxfordské univerzitě uprchli a založili si v Cambridgi jinou univerzitu. Nejstarší z kolejí Peterhouse byla založena v roce 1284 biskupem z Ely Hugem de Balsahamem.
Univerzita se proslavila svými absolventy, mezi něž například patří Isaac Newton, Charles Darwin, Ernest Rutherford, Stephen Hawking a další. Cambridge je také univerzitou s největším počtem laureátů Nobelovy ceny.
Zdroj: 100+1
Superliga
26.04.2010
Harvard, Oxford, Cambridge. Proslavené univerzity, jejichž jména jsou pro kariérní postup nejlepším doporučením. Jsou i některé další, které jsou dnes všeobecně uznávané.