Když světlo škodí…
Pracujete v noci? Svítí vám do oken pouliční osvětlení? Podle nejnovějších studií máte vyšší riziko rozvoje nádoru.
Nevoníte si? Možná trpíte bromidrofobií
Přílišný důraz na čistotu může vést k přesvědčení, že i přirozená vůně pokožky lidského těla je něco, za co bychom se měli stydět. To vede až k nezdravému nutkání přirozené pachy přehnaně odstraňovat nebo maskovat. A vězte, že se už může jednat o psychickou poruchu. Jako taková se ale dá také léčit.
Když se řekne agorafobie…
Děsí vás přeplněný obchod? V životě byste nepřešli náměstí křížem? Vejdete-li do prostranství plného lidí, rozbuší se vám srdce a hůře dýcháte? Pak nejspíš trpíte panickou poruchou a projevy agorafobie.
Klíšťová encefalitida táhne Evropou, obyvatelé se zatím nebojí
Klíšťová encefalitida byla po mnoho let vnímána jako záležitost vybraných (vesměs východo- a středoevropských) oblastí, a velké země západní Evropy jí proto nevěnovaly mnoho pozornosti. Bohužel se klíšťatům i viru, který přenášejí, daří stále více pronikat na nová území a ohrožovat tak stále více lidí.
Je krabicové mléko ještě stále mléko?
Mléko je nejdokonalejší živina v přírodě. Dá se ale to samé říci i o bílé tekutině v krabici, kterou za mléko považujeme? Bohužel řada výzkumů dokazuje, že mléko v krabici má s mlékem společný jen název.
Kuřákem od dětství?
seriál :: Nekuř, uschne ti!
Pokud bychom vzali v potaz pasivní kouření, odpověď by zněla: „Ještě dříve, klidně i od narození.“ V případě aktivního kouření to naštěstí není až tak děsivé. Ale i zde jsou data alarmující. S aktivním kouřením totiž děti v České republice začínají průměrně v deseti letech.
Dlouhodobé poruchy spánku zvyšují riziko vzniku deprese až sedmdesátkrát
Špatné spaní s sebou přináší rizika nejen pro pacienty samotné, ale také pro jejich okolí. A nejde jen o spánkovou deprivaci, kdy se spolunocležník nevyspí kvůli chrápání pacienta. Nedostatek spánku totiž může způsobovat i daleko závažnější zdravotní obtíže jako deprese či obezitu. Navíc může být i jednou z příčin dopravních nehod!
Mentolové cigarety škodí zdraví ještě více než ty klasické
seriál :: Nekuř, uschne ti!
Obliba mentolových cigaret ve světě je značná. Ze všech ostatních příchutí, které se při výrobě cigaret používají, je právě mentol ten nejžádanější. Jak ale působí "ovoněné" cigarety na naše zdraví? Je možné, že jsou ještě nebezpečnější než ty, které obsahují klasický tabák?
Ani domov nemusí být pro dítě bezpečným místem bez drog
Riziko otrav dětí opiáty neustále stoupá. Mnoho rodičů přitom netuší, že se jejich potomek může s drogou setkat i v běžně vybavené domácnosti.
Horské sluníčko ani solárium kůži opravdu nesvědčí
Tmavé zimní měsíce nám dokážou vzít energii, náladu, ale i bronzový odstín pleti. Nedostatek slunečního svitu přímo vybízí k pobytu v soláriu či užití horského sluníčka. Obojí ale pro naši pokožku představuje nebezpečí, kterému je lepší se vyvarovat.
I děti mohou trápit deprese
Častá a podceňovaná. To je deprese. A nevyhýbá se ani dětem. Jenže děti nejsou jen zmenšenou kopií dospělého. Mnohé děje v jejich těle probíhají zkrátka jinak. A stejně tak nemoci. Jak poznám, že mé dítě trpí depresí?
Light cigarety vaše zdraví nezachrání
Kouříte-li cigarety, můžete si vybrat, zda sáhnete po krabičce s označením "light", nebo po klasických cigaretách bez dalších přívlastků. Light znamená "lehký", což navozuje, že by se mohlo jednat o cigarety s šetrnějším účinkem na naše zdraví. Skutečnost je ale poněkud jiná.
Vyhodit dítě závislé na drogách z domu – je to řešení problému?
Dítě závislé na drogách je jedna z nejhorších věcí, která může rodiče potkat. Když už selžou všechna obvyklá řešení problému a dítě ani v nejmenším nespolupracuje, rodičům někdy nezbývá nic jiného než ho vyhodit z domu. Přinese to ale nějaký užitek?
Důvěra je ve vztahu důležitější než strategie a sledování
Brazilská módní návrhářka Lucia Lorio představila na přehlídce v Rio de Janeiru v roce 2009 nový kousek ze své tvorby. Jde o rafinované svůdné spodní prádlo, které navíc prostřednictvím navigačního systému GPS umožňuje sledovat kde se žena nachází.
Podle WWF může být pro životní prostředí větší zátěž tofu než maso
Učinili jste rozhodnutí pomoci sobě a pomoci přírodě a stali jste se vegetariány? Možná, že vůbec nečiníte dobře. Výchozí suroviny pro výrobu tofu, jako je například sója, cizrna a čočka, mohou být pro životní prostředí závadnější než samotná produkce masa, tvrdí závěry studie Cranfieldovy univerzity, píše Sunday Times.