Innsbruck z orlí perspektivy
Hlavní město Alp poskytuje svým obyvatelům i návštěvníkům nezaměnitelný „alpsko-městský životní styl“ tyrolské metropole, spojující jedinečným způsobem město, sport a kulturu.
Barma: Jak se stát zdravotníkem ve své vlastní vesnici
Představte si, že vám je něco mezi patnácti a třiceti, žijete se svou rodinou ve vesnici, která je několik hodin chůze vzdálená od většího městečka..
V Číně dramaticky ubylo řek, zjistila studie. Je jich o polovinu méně než před 60 lety
Počet řek, které jsou na území Číny, se oproti stavu před šedesáti lety zmenšil. Čínské ministerstvo vodních zdrojů se v roce 2011 pustilo do rozsáhlého sčítání čínských řek. Na národním sčítání řek se podílelo na 800 tisíc komisařů. Právě vydané výsledky ukazují, že v Číně ubyla skoro polovina řek.
Vystresované mámy mají silnější potomstvo. Alespoň u veverek
Vystresované matky-veverky přivádějí na svět silné a zdravím kypící potomky. Podle mezinárodní studie publikované v časopise Science totiž americká veverka čikarí červený své rodičovství šije na míru aktuálním podmínkám, do jakých se jejich děti rodí.
Rodiny na Srí Lance mají radost z nových studní a učí se o ně pečovat
„Moji rodiče se často trápili kvůli nedostatku vody. V období sucha někdy nebyla voda v celé naší vesnici. Až pak jednou přivezli stroj velký jako náklaďák a začali s ním vrtat do země. Pak někdo zavolal “30 metrů” a za chvíli začala ze země proudit voda, všichni okolo se hrozně radovali. Teď máme studnu jen pár metrů od domu,“ vypráví osmiletý chlapec Rabeeshan žijící se svou rodinou ve vesnici nedaleko města Kuchaveli na východě Srí Lanky.
Německý Frankturt chystá novinku v třídění odpadů: do žlutého kontejneru lze dát i kovy
Pro obyvatele Frankfurtu nastalo jedno ulehčení. Dosud mohli Frankfurťané dávat do žlutého kontejneru jen plastové obaly. Podle odpadové společnosti ale asi polovina odpadu nebyly obaly a celá čtvrtina odpadů vůbec nepatřila do tříděného odpadu. Nově však mohou obyvatelé Frankfurtu dávat do žlutého kontejneru všechny plasty a také všechny kovy. Třeba staré hrnce.
Tyrolsko: Srdce Alp
Srdce Alp je pro dobyvatele zdrojem síly: ať pěšky, na kole, na laně nebo ve vodě, Tyrolsko se dá zažít a vychutnat aktivně. Inspiraci pro příští horskou túru a příští výšlap na kole či po lezeckém chodníku, nebo pro příští sjíždění divoké vody najdete zde. Hory volají!
Dálnice nemusí být jen pro auta. Evropa zkouší cyklodálnice
Evropa zkouší nový dopravní experiment: cyklodálnice. Na rozdíl od klasické cyklostezky jsou vedeny co nejvíce přímo, jsou osvětlené a jsou dostatečně široké, takže na nich lze jezdit vysokou průměrnou rychlostí. A města se o ně starají jako o klasické silnice pro auta: v zimě z nich odklízí sníh. Snahou je co nejvíce zpříjemnit a zrychlit dopravu na kole.
Zubařkou v Keni
Ibis posvátný nás svým skřehotáním probouzí do nového dne. Je 7,30 a při pohledu z okna to vypadá na další horký letní den, i když podle kalendáře je teprve únor.
Ničivé lesní požáry netopýrům nevadí. Díky nim mají dostatek potravy
Požáry přirozeného původu i ty vzniklé neopatrností lidí se podepisují na populacích volně žijících zvířat často ničivým způsobem. Jak ale ukazuje rozsáhlá studie z pohoří Sierra Nevada, netopýři k nim rozhodně nepatří. Dokonce se zdá, že některé druhy drobnějších netopýrů mají naopak z občasných požárů prospěch.
Tygr propadl v testu: kozu nesežral, ale skamarádil se s ní
Zaměstnanci indické záchranné stanice vypustili k dospělému tygrovi kozu. Místo bleskurychlého útoku se jim naskytla svým způsobem strašná podívaná: tygr se začal s kozou kamarádit. Strašné je to v tom, že tygr měl být brzy vypuštěn na svobodu do divoké přírody, píše server The Times of India. Tento test ale ukázal, že není schopný v přírodě přežít.
Voda bude do roku 2030 chybět dvěma třetinám lidstva
Voda je zázračná tekutina, bez které není život na Zemi možný. Kromě pití, vaření a hygieny ji každý den využíváme v průmyslu, pro vypěstování zemědělských plodin, při výrobě elektrické energie. Bereme ji jako samozřejmost, přitom v některých částech světa jsou ženy a děti chozením pro vodu a jejím nošením domů nuceny trávit několik hodin denně.
Italská mafie podle vyšetřování našla zalíbení v zelené energetice
Aktuální dění ukazuje, že italská mafie infiltrovala do takových odvětví, která Al Caponovi ani nepřišla na mysl. Ve zkratce: Italská justice v těchto dnech odhaluje provázanost mezi mafií Cosa Nostra a společnostmi provozujícími větrné a solární elektrárny.
Je dobré si připomínat příběhy lidí, kteří to zažili
„Dlouho jsem se všem dokumentům či záběrům tsunami vyhýbala, byla jsem tedy zvědavá, co se mnou udělá tenhle film. Zapůsobil na mě silněji, než jsem čekala,“ uvedla těsně po předpremiéře filmu Nic nás nerozdělí Karolína Emanuelová, bývalá projektová manažerka organizace ADRA. Právě katastrofa v jihovýchodní Asii, o níž vypráví i zmiňovaný film, ji přivedla k práci v organizaci ADRA.
Globální oteplování otevře nové přepravní trasy v Arktidě
V polovině století se zřejmě otevřenou dvě nové lodní cesty: Severozápadní průjezd podél pobřeží Kanady a Severní mořská cesta podél pobřeží Ruska. Červené trasy ukazují možné nejrychlejší spojení přes Arktidu pro běžné ledoborce. Modré trasy pak ukazují trasy, které budou schůdné pro běžné lodi. Tloušťka čar pak indikuje předpokládanou vytíženost trasy.