Nově objevený orangutan nejspíš brzy vymře. Stojí v cestě vodní elektrárně
Z přírodovědecké senzace se rychle stává tragédie: orangutan tapanulijský, který byl „objeven“ teprve před šesti měsíci, se v dohledné době může velmi lehce stát vyhynulým. Izolované území, na kterém se vyskytuje, má totiž rozdělit vodní nádrž nově budované elektrárny. Píše o tom Guardian.
Průměrná velikost a váha suchozemských savců se zmenšuje už od pravěku
Když počkáme ještě pár století, může zůstat posledním žijícím velkým savcem na Zemi kráva, chcete-li, tur domácí. Usuzují tak badatelé z Univerzity v Novém Mexiku na základě své srovnávací studie o vymírání megafauny v posledních tisíciletích. O podrobnostech píše například Guardian.
Horoskopy vědmy Emmy
Setkání s přáteli, se širší rodinou vás nabije pozitivní energií. Vaše plány se mohou podařit i díky dobré náladě. S úsměvem jde skutečně vše lépe, to není prázdná fráze..
Bílá barva automobilů je již sedmý rok za sebou celosvětově nejoblíbenější
Bílá barva nového automobilu byla v loňském roce již posedmé celosvětovou jedničkou. Neutrální odstíny barev si získaly přízeň více než tří čtvrtin kupujících nových aut, výrazné barvy netáhnou. V Česku dominovaly bílá se šedivou, naopak stříbrná, oranžová a fialová zcela propadly.
Klenoty české filmové tvorby se blýsknou v Cannes
Brány Mezinárodního filmového festivalu v Cannes (8. – 19. 5. 2018) - se otevřely, a i letos se v jeho oficiálním programu objevuje česká stopa. V sekci Týden kritiky bude uveden koprodukční film Fuga a v Cannes Classics digitálně restaurované Démanty noci. Hned první den vzdal festival hold nedávno zemřelému režisérovi Miloši Formanovi.
Nejrozsáhlejší sbírka dřevitých pivoněk v plném květu. V trojské botanické zahradě.
Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.
Jak pracuje srdce pod vlivem kofeinu
Energetické drinky, káva a zelený čaj jsou na první pohled rozdílné nápoje. Přes odlišnou barvu, vůni i chuť mají však jedno společné. Kofein – alkaloid, bez něhož si řada lidí nedokáže představit začátek nového dne. Prozradíme, jak nápoje s kofeinem působí na organismus.
Vysoký cholesterol: tiché nebezpečí, o kterém je dobré vědět
Příliš mnoho cholesterolu v krvi je jedním z hlavních rizikových faktorů pro srdeční onemocnění a mrtvici. Choroby srdce a cév jsou nejčastější příčinou smrti dospělých v České republice. Obrana spočívá především v kontrolách hodnot cholesterolu.
Osm příznaků, kterými se může projevit astma
Astma je chronické onemocnění, jehož si člověk nemusí dlouho všimnout. Potíže s dýcháním bývají často přisuzovány znečištěnému prostředí nebo špatné fyzické kondici. Jenže čím dříve se začne s léčbou, tím snadněji se stav optimalizuje. Jak tedy rozpoznat příznaky astmatu?
Proč vyhynuli medvědi jeskynní? Na počátku bylo, že se stali vegany
Jeskynní medvědi přečkali několik dob ledových a po desítky tisíc let prakticky neměli vážné nepřátele. S váhou okolo pět metráků (v extrému ale až jedné tuny) a délkou těla 3,5 metrů byli skutečně bez konkurence. Přesto však jejich stopa z historie přibližně před 24 000 lety začíná mizet. Proč vlastně vyhynuli? To se rozhodli ozřejmit paleobiologové z university v Tübingenu.
Mark Zuckerberg podle amerických senátorů vydělává na prodeji reklamy zabijákům slonů
Zprávy o tom, že se zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg musel zpovídat před americkým Kongresem, jste nejspíš zahlédli. I to, že mu z některých dotazů týkajících se narušování soukromí uživatelů bylo pořádně horko. V mediální smršti ale zapadly informace o tom, že platforma Facebook byla senátory obviněna z přímé podpory zločinů proti přírodě. Referuje o tom Whistleblowersblog.
Horoskopy vědmy Emmy
Nezapomínejte, že svým chováním zakládáte to, co vám znásobeno Vesmír vždy vrací..
Jarní úklid: kam jednoduše se starými spotřebiči a bateriemi?
Jaro je synonymem pučících stromů, rozkvetlých květin, ale taky pořádného úklidu po zimě. Někteří z nás už mají generální úklid zdárně za sebou, ale někteří se na něj stále chystají. Pokud patříte mezi ty lenivější, nebo jste se prostě ještě k uklízení po zimě nedostali, možná vám pomůže těchto pár tipů. Poradí s tím, kam se zbytečným elektro-harampádím, aniž byste museli v okolí hledat patřičné kontejnery.
Baťovské principy nejsou přežitkem
Tomáš Baťa, byznysmen s velkým B, se sice narodil před více než sto lety, přesto jeho principy neztrácejí na aktuálnosti a mohou i dnešním firmám pomoci s rozvojem v klíčových oblastech. Dle odborníků totiž stále mnoho podniků podceňuje vzdělávání svých zaměstnanců či na vedoucí pozice dosazuje manažery, kteří nezažili situace a neřešili problémy, o nichž musejí rozhodovat. V neposlední řadě pak firmám může chybět spojení jejich byznysu s lokalitou, v níž podnikají.
Palác YMCA: Báječní muži Kamila Lhotáka
Muži Kamila Lhotáka. Tak se jmenuje nová výstava portrétů významného českého malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka (1912-1990), jehož okouzloval svět vzducholodí, letadel, velocipédů či starých aut. V prosklených vitrínách v přízemí, ale i na chodbách a na schodištích sedmipatrového Paláce YMCA v centru Prahy se představí kolem stovky obrazů a zhruba dvojnásobek reprodukcí grafik a kreseb.