Články FiftyFifty.cz, strana 30

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 30 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 30

FiftyFifty

Republika Kiribati se potápí, ostrované kupují nový domov na Fidži

Obyvatelé souostroví Kiribati mají se změnami klimatu bezprostřední osobní zkušenost: stoupající hladina moře přímo ohrožuje jejich obydlí. Zatímco loni ještě uvažovali o vybudování umělého ostrova, na který by se část obyvatel přestěhovala, teď už chtějí svůj domov pustit úplně. Novou vlastí se jim má stát území na ostrově Fidži, píše deník The Telegraph.

Jak za hranice se zvířaty v roce 2012

Je to letos jiné? Změnily se nějaké povinnosti pro ty, kdo v letošním roce hodlají vyrazit na cesty se svými zvířecími miláčky? Bude to jednodušší.

Víno se sklízí čím dál dřív, vyplývá ze záznamů australských vinařů

Se sklizní vína se postupně během let začíná dříve. Podle australských vědců se nabízí spojitost i s klimatickými změnami. Dosud se ale nikdo věcí detailně nezabýval.

Kolem Země krouží tisíce vesmírných trosek. Do úklidu se vrhají Švýcaři

Na oběžné dráze je okolo 16 tisíc kusů úlomků starých kosmických zařízení větších v průměru více než deset centimetrů. Vesmírného smetí je kolem Země tolik, že začíná ohrožovat i funkční satelity. Vědci přitom upozorňují, že při „sestřelení“ satelitu vzniknou další stovky a tisíce fragmentů. Riziko další kolize se tak zvýší.

S návratem vlků do Skalistých hor se vrací i touha vlky střílet

V roce 1990 už nežil na území státu Wyoming žádný vlk. Dnes má jejich populace podle odhadů 329 jedinců. S návratem vlků se ale vrací i touha vlky lovit.

Čmeláci využívají živé ploty jako dálnice

Sledovat let čmeláka v otevřené krajině není nic snadného. Přesvědčili se o tom i entomologové z Univerzity v Northamptonu, kteří se rozhodli poodhalit tajemství fungování opylovacích mechanismů na loukách v Británii. Ačkoliv se vědělo, že čmeláci jsou významní opylovači, nebylo dosud jasné, jak se v přírodě orientují, píše The Guardian.

Jak se Yellowstone obnovuje po obrovském požáru? Podívejte se

V létě 1988 požáry spálily obrovskou část nejstaršího národního parku na světě, amerického Yellowstonu. Plameny ohrožovaly i turistické zázemí parku a ukončit jejich řádění se podařilo až v září, kdy začalo sněžit. Požár nakonec zasáhl celou třetinu Yellowstonu. Podívejte se, jak se spálená země obnovuje.

V NP Šumava žijí starší jeleni než jinde

Jelení zvěř v lesích na území Správy Národního parku Šumava se dožívá vyššího věku než v jiných místech země. Důvodem je unikátní přístup a vysoký stupeň ochrany jelení zvěře, který nemá obdoby ani na území jiných národních parků.

Ptáci i motýli prohrávají v závodě s globálním oteplováním

Změny klimatu probíhají rychleji než posuny rozšíření postižených druhů. Ukázala to právě publikovaná studie v časopisu Nature Climate Change založená na dlouhodobém sledování populací ptáků a motýlů v sedmi evropských zemích.

Ptáci a mráz

Venkovní teploty klesají hluboko pod nulu a teplotních rekordy padají. Pro ptáky nastalo mimořádně těžké období. Mnozí lidé si jistě kladou otázku, jak může malé ptačí tělíčko vydržet tak nízké teploty? Naštěstí se ptáci umí zimě bránit různými způsoby, z nichž nejdůležitější je najíst se a načepýřit!

Vzácní netopýři našli úkryt v bunkrech izraelské armády

Bunkr má poskytovat ochranu svým obyvatelům před útoky zvenčí. A přesně to plní skupina podzemních budov na břehu řeky Jordán. Namísto vojáků izraelské armády ale chrání vzácné netopýry, informovalo zpravodajství BBC.

Řada mořských savců končí na talíři, ale o jejich životě mnoho nevíme

Zatímco velryby díky žhavé debatě o lovu těchto velkých savců poutají pozornost veřejnosti, o životě dalších mořských savců se toho ví méně. Ochránci zvířat přitom poukazují na to, že osudem celé řady pozoruhodných teplokrevných obyvatel moře je skončit řečeno lapidárně na talíři. Lov, ať už záměrný nebo nechtěný, přitom ohrožuje populace delfínů, narvalů či sviňuch, píše server ScienceDaily.

Zasněžené a prosluněné údolí Stubaital

Ne každá lyžařská oblast má to štěstí, aby měla vlastní ledovec. Zatímco v nižších polohách sezona možná pomalu končí, údolí Stubaital je díky ledovci hojně navštěvované i v době, kdy na sjezdovky svítí jarní slunce.

Hladovějící orangutani by mohli vědcům pomoci s výzkumem obezity a anorexie

Soustředěný výzkum stravovacích návyků orangutanů může pomoci lidem trpícím obezitou nebo anorexií. Alespoň to podle serveru Science Daily tvrdí antropoložka Erin R. Vogelová. Ta v pozorování člověku velmi příbuzného živočicha vidí ideální modelový příklad lidských stravovacích poruch i způsobů, jak se efektivně vyrovnat s dlouhodobým nedostatkem potravy.

Příběh z Barmy: po třech letech vlastní obydlí

Když rodina paní Ma Than Nyut přišla během cyklónu Nargis v roce 2008 o střechu nad hlavou, postavila si svépomocí přístřešek z bambusu a igelitů. Nikdo ze členů rodiny v té době ale určitě netušil, že v takových provizorních podmínkách stráví ještě následující tři roky.




© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz