Články FiftyFifty.cz, strana 23

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 23 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 23

FiftyFifty

Truchlí šimpanzi pro své mrtvé?

Vůbec poprvé se vědcům podařilo zaznamenat chování šimpanzů ve volné přírodě, které se bezprostředně vztahovalo k úmrtí jednoho z mláďat. Etologické pozorování tohoto typu chování je velmi cenné, protože dosud nevíme, jak a nakolik tito lidem nejbližší primáti vnímají blízkost smrti, píše server ScienceDaily.

Víte, co je gagát?

Říká se mu také černý jantar nebo jet. Voskově matný, neprůhledný, černý. Drahý kámen organického původu, z něhož se zejména ve viktoriánském období vyráběly nádherné šperky a sošky.

Nejvzácnější novozélandští ptáci vypuštěni do městské rezervace

Slípka novozélandská – kdysi rozšířená na Severním i Jižním novozélandském ostrově. Od 19. století prakticky nezvěstná a prohlášena za vyhynulou. A pak znovu nalezená v roce 1948 v malé enklávě v regionu Fiordland. A od té doby pečlivě opatrovaná.

Čína - život ve velkých městech podporuje „zelené“ chování

Velikost města, a především dobrá pracovní místa v něm, vedou lidi ke vstřícným postojům k životnímu prostředí, jako je recyklace igelitových tašek nebo třídění odpadu, informuje server ECOticias.com.

Počet tygrů v Asii by se mohl ztrojnásobit, kdyby...

Pokud by se současný způsob ochrany tygrů změnil a dnes jednotlivé rezervace byly vzájemně propojeny lesními koridory, mohl by se početní stav tygrů do roku 2022 zdvojnásobit na cca šest tisíc kusů. Celkově by ale mohly asijské rezervace hostit až trojnásobek současného počtu, píše Science Daily.

Mizející led může dát vzniknout narlugám a strakatým medvědům

Tání ledového krunýře v polární oblasti může výrazně pozměnit tradiční zvířecí obyvatele této oblasti. Mizející ledový příkrov, ovlivněný klimatickými změnami, sloužil totiž i jako bariéra migrace jednotlivých populací.

Korály dokazují, že se kvůli změnám klimatu proměňují oceánské proudy

Od roku 1970 došlo k drastické změně oceánských proudů v západním Severním Atlantiku. Podle vědců se za posledních 2000 let nic takového nestalo a jde zřejmě o projev klimatických změn. Ke zkoumání jevu posloužily hlubokomořské korály, píše EAWAG.

Matka světa

Je kulturním centrem arabského světa a nejlidnatějším městem Afriky. Káhira – v překladu znamená Vítězná. Od roku 1979 je káhirské Staré město na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Když je chladno, prohodí si motýli role. Dvoří se pak samička

Teplota ovlivňuje sexuální chování motýlů Bicyclus anynana, afrických okáčů z čeledi babočkovitých. Samice vyrůstající v chladnějších podmínkách přejímají původně mužskou roli nápadníků. Získají pak od samečka živiny, které jim umožní překonat nepříznivé období, píše server YUN.

Mapování jeseterů přináší zajímavé výsledky. A komplikuje jejich ochranu

Sledování migračních tahů jeseterů ostrorypých s využitím satelitního zařízení přináší úspěchy. Podle zprávy serveru ScienceDaily vědci zjistili, že akční rádius ryb je ohromný – od Georgie na jihu po Nové Skotsko na severu. Nová zjištění o ekologii těchto ryb však vědcům přidělala vrásky.

USA a Japonsko se tajně dohodly na velrybách, vyplývá z WikiLeaks

USA a Japonsko před loňským zasedáním Mezinárodní velrybářské komise uzavřely tajnou dohodu. Japonsko mělo přistoupit ke snížení lovu velryb výměnou za to, že si USA posvítí na aktivisty z organizace Sea Shepherd, kteří japonským velrybářům ztrpčují život. O informacích ze serveru WikiLeaks informuje Guardian.

John Vidal na Guardianu: Ohlédnutí za rokem 2010

Redaktor John Vidal shrnul ve svém blogu pro server guardian.co.uk enviromentální vzestupy a pády roku 2010. Vyjmenoval podle něj nejdůležitější události roku od 'nejzelenější vlády' v Británii až po katastrofu v Mexickém zálivu.

Genetické analýzy potvrzují, že v Africe žijí dva druhy slonů

Genetikové z Illinoiské univerzity společně s kolegy z britského Yorku analýzou DNA prokázali, že slon pralesní je samostatným druhem, a nikoliv poddruhem slona afrického.

Co je to globální stmívání?

Titulek by mohl evokovat folkovou píseň nebo hororový film, původní článek environmentálního časopisu E ( E/The Environmental Magazine) ale popisuje méně známý, zato skutečný jev, vyplývající ze znečišťování ovzduší.

Teplota jezer na Zemi stoupla během 25 let o dva stupně

Podle nedávno zveřejněné studie NASA se jezera na celém světě od roku 1985 ohřála v průměru o dva stupně Celsia. To znamená, že jejich teplota vzrostla dvakrát rychleji než teplota atmosféry, píše server ABC.es.




© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz