Pražská zoo založila chov řekomyší v Kamerunu
Toulavý autobus, který provozuje pražská zoo druhým rokem, nejen zprostředkovává cesty kamerunských školáků za poznáním goril, ale vede je i k tomu, že se sami zasazují o ochranu přírody.
Žraloci v kyselých moří přijdou o schopnost cítit kořist
Pokračující okyselování oceánů bude mít řadu negativních dopadů. Jeden zcela konkrétní se týká žraloků a jejich schopnosti cítit potravu. V kyselých vodách ztrácejí tito predátoři svou schopnost vycítit kořist.
Galapágy čelí invazivním rostlinám. Někde je až polovina porostu nepůvodní
Galapágy. Jedno z nejpozoruhodnějších míst světa, obdivované díky jedinečné přírodě a kvůli množství druhů živočichů, kteří žijí jen a jen zde. Jenže podle posledních výzkumů to už tak úplně neplatí, v některých částech ostrova totiž přebírají vládu invazivní druhy rostlin, které sem zavlekl člověk.
Supí mláďata vylétla z hnízda
Se začátkem školního roku nenastoupily do učení jen děti, ale i mláďata v pražské zoo. Konkrétně supi mrchožraví, které jakožto trojčata odchovala pražská zoo historicky poprvé!
Vinařský podzim Dolního Rakouska
Nejkrásnější roční období pro požitkáře je to páté: vinařský podzim Dolního Rakouska. V celé zemi ožívá staletá kultura vína se starými zvyky a okouzlujícími slavnostmi.
Fotopast zachytila unikát: První vlčí štěňata po sto letech u nás
Náznaků, že v oblasti CHKO Kokořínsko vyskytují vlci, přibývalo. Na jaře letošního roku proto pracovníci CHKO nainstalovali několik fotopastí. A ty vydaly něco naprosto senzačního: snímky prvních vlčích štěňat. Jde o první doložené rozmnožení vlků u nás po sto letech.
Čedičová kamenná moře v Labských pískovcích se stala přírodní rezervací
Nové vzniklá přírodní rezervace Holý vrch se nachází nedaleko města Jílové u Děčína, jihozápadně od pískovcové stolové hory Vysoký Sněžník, na rozloze 40 ha. Chrání čedičovou vyvýšeninu, v Labských pískovcích ojedinělou.
Člověk v tísni na Ukrajině rozdává jídlo, vodu, deky i školní potřeby
Tým Člověka v tísni pomohl stovkám uprchlíků v šesti městech na východní Ukrajině. Nejohroženějším lidem v Krasnem Limanu, Gorskem, Sčastje, Krasnoarmijsku, Kurakovu nebo v okolí Mariupolu rozdal dětskou výživu, kaši, sušenky, matrace, deky, těstoviny, cukr, rybí a masové konzervy nebo školní pomůcky. V nejbližších dnech také chystá dodávku léků do boji sužovaného Doněcku.
Delfíni a velryby „piští“ radostí. Podobně jako děti
Delfíni a další kytovci během her pískají. Podle zkušeného biologa Sama Ridgwaye tím dávají najevo svou radost. Podobně jako když nadšením piští děti.
Big data: bude se oteplovat, ale o extrémní zimy nepřijdeme
Průměrná globální teplota stále roste. S tím souvisí výskyt extrémně horkých letních dnů, ale paradoxně i extrémně chladných zim. Součástí globální změny klimatu jsou totiž velké výkyvy teplot.
Klimatické změny přinesly vlny o velikosti domu
Klimatické změny povedou nutně k proměně našeho světa. Jedním ze zdokumentovaných příkladů může být proměna, která se odehrává v Severním ledovém oceánu. Kvůli oteplování zde mizí ledový příkrov, Severní ledový oceán má více volné hladiny než kdy dříve a do budoucna jí bude přibývat. Důsledkem je, že se zde při bouřích objevují i extrémně velké vlny. V Severním ledovém oceánu jde o nový element, který zde teď působí.
Čím víc mizí divoká zvířata, tím víc je násilí, otrocké práce a organizovaného zločinu
Víc jak miliarda chudých lidí po celém světě je životně závislá na potravě z ulovených divokých zvířat. Těch ale ve volné přírodě kvapem ubývá. To je pak příčinou konfliktů mezi lidmi, pirátství nebo dětské práce a dalších negativních jevů.
Zábava, relax, pohoda: Letní dovolená na rakouském statku
Život ve městě probíhá dnes v takovém tempu, že většina z nás touží o dovolené po jediném – prožít ji v klidu, pohromadě s celou rodinou a nejlépe na místě, kde čas běží alespoň zdánlivě trochu pomaleji. Kde si můžeme vychutnat takové maličkosti, jako je čistý vzduch, ticho, vůně sena a čerstvý chléb s tvarohem.
V Česku dobrovolně, v Belgii zákonem. Hodnocení hotelů pomocí zlatých hvězd
Fenomén cestování se nerozlučně pojí s ubytováním. To patří mezi stěžejní kritéria, podle kterých si lidé dovolenou vybírají. Přesto se cestovatelé ani v současnosti nemohou spolehnout na to, že 3hvězdičkový hotel v tuzemsku bude kvalitou odpovídat stejně hodnocenému hotelu švýcarskému.
Vyčerpávání zásob podzemní vody má vliv i na zvyšování hladiny moří
Nejvíce podzemní vody se nevyužívá pro výrobu pitné vody nebo pro potřeby průmyslu. Největší spotřebu podzemní vody má na svědomí zavlažování zemědělských plodin. Asi čtyřicet procent všech vypěstovaných obilovin vyrostlo díky zavlažování. Důsledky to má dvojí. V některých regionech dochází k přetížení podzemních zdrojů vody. Čerpání podzemních vod má vliv na zvyšování mořské hladiny.