Proč vyhynuli medvědi jeskynní? Na počátku bylo, že se stali vegany
Jeskynní medvědi přečkali několik dob ledových a po desítky tisíc let prakticky neměli vážné nepřátele. S váhou okolo pět metráků (v extrému ale až jedné tuny) a délkou těla 3,5 metrů byli skutečně bez konkurence. Přesto však jejich stopa z historie přibližně před 24 000 lety začíná mizet. Proč vlastně vyhynuli? To se rozhodli ozřejmit paleobiologové z university v Tübingenu.
Mořské želvy hledají svou pláž podle magnetického pole. Ale někdy se spletou
Kareta obecná nepřestává udivovat zoology. Relativně nedávno se zjistilo, že ke své dokonalé orientaci v mořích využívá magnetické pole. Tento vnitřní kompas má pak nečekané důsledky na distribuci jejich populací. Protože i s dokonalou navigací se někdy může splést. Podrobnosti uvádí UNCnews.
V milovické rezervaci u zubrů a divokých koní se objevil vlk
Po velkých kopytnících se v bývalém vojenském prostoru Milovice objevily také velké šelmy. Záběry vlka našli vědci při vyhodnocování záznamů z fotopastí, které se nacházejí na pastvině zubrů a divokých koní nedaleko Benátek nad Jizerou. Podle odborníků se mohlo jednat o partnerku samce vlka sraženého začátkem tohoto měsíce jen několik kilometrů odsud na dálnici D10 u Brodců na Mladoboleslavsku. Informuje o tom Česká krajina v tiskové zprávě.
Jak nahradit plastová vlákna? Mexičani znovuobjevují zapomenutou rostlinu
Mexičtí zemědělci z poloostrova Yucatan se rozpomínají na časy, kdy se místo umělých plastových vláken pletla lana z přírodních materiálů. Vláknovina získaná z místní odrůdy agáve by se v budoucnu mohla stát dostupnou a ekologickou náhražkou plastů. Píše o tom web America.
Jaro v Jižním Tyrolsku
Po dlouhé zimě nastupuje krátké období jara. Ještě nejsou tropická vedra, naopak příjemné teploty, držící se kolem dvaceti stupňů, vybízí k procházce přírodou. V Jižním Tyrolsku si toto jarní období můžete náramně užít.
“Pivařům z Bornea“ hrozí vyhynutí
Češi dvanáct let chrání 45 000 hektarů unikátního tropického pralesa, kde žijí vzácné opice kahauové nosatí nazývané též “pivaři z Bornea“. Nyní hrozí, že bude projekt na ochranu těchto unikátních obyvatel ostrova Borneo zastaven kvůli nedostatku finančních prostředků. “Pivařům“ na Borneu hrozí vyhynutí kvůli rozpínání plantáží palmy olejné a infrastruktury na úkor pralesa. Informovala o tom Koalice proti palmovému oleji.
Mořští savci nemají na výběr. Prostě musí být velcí, vysvětlují vědci
Zvědavá dětská otázka „Proč je velryba vlastně tak velká?“ nemá úplně jednoduchou odpověď. Výzkumníci ze Stanfordu pracovali na jejím řešení dlouhé měsíce, než ji konečně mohli veřejnosti plně ozřejmit. Výsledek překvapí. Je to proto, že velryba vlastně vůbec nemá na výběr a velká prostě být musí.
Vídeň byla i v roce 2017 nejlepším městem k životu, Praha opět na 69 místě
Městem, kde se v roce 2017 nejlépe žilo, byla podeváté vyhlášena Vídeň. Podle firmy Mercer, která žebříček měst sestavuje, nabízí Vídeň nejvyšší kvalitu života. Naopak nejhůře se žije v iráckém Bagdádu. Praha obsadila stejně jako loni 69 místo z celkem 231 hodnocených měst. Informoval o tom Eurocomm PR Praha, zahraniční kancelář města Vídně.
Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního, je po smrti
Safari Park Dvůr Králové a rezervace Ol Pejeta s velkým zármutkem před týdnem oznámily, že poslední samec nosorožce tuponosého (jinak též bílého) severního musel být 19. března v Keni uspán.
Na světě zbylo už jen sedm tropických deštných pralesů
80 % všech světových pralesů je dnes zničeno. Zbytek pralesů je vážně ohrožen. Průmyslová těžba dřeva devastuje oblasti a vyhání z domovů živočichy. Ze všech suchozemských druhů živočichů jich přibližně dvě třetiny žijí v pralesích a lesích rovníkových oblastí. Orangutani, tygři, jaguáři, sloni či nosorožci jsou v důsledku kácení pralesů na pokraji vyhynutí. Pralesy jsou také místem žití místních domorodých obyvatel. Pralesy mimo jiné výrazně regulují světové klima.
Britský potápěč natočil podvodní svět plný plastových odpadů
Chystáte se na dovolenou na Bali? Rádi byste tu viděli zázraky podmořského světa na vlastní oči? Možná je čas tento plán přehodnotit, abyste se nedobrali stejného zklamání jako Rich Horner. Angličan, který se na ostrov přestěhoval právě kvůli potápění, nyní světu přinesl děsivé podvodní video, o kterém informoval například server ABC. Video ukazuje svět pod hladinou, který je přeplněn plastovými odpadky.
Do Českého středohoří se po zimě vrátili sokoli
Do svých hnízdišť se v těchto dnech vracejí kriticky ohrožení sokoli stěhovaví. Zatím jediný pár hnízdící na přirozených hnízdištích na území CHKO České středohoří si jako svůj domov opět zvolil skály v Průčelské rokli u Brné. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR proto oblast dočasně uzavřeli.
Indie chce přemnoženým zvířatům rozdávat antikoncepční pilulky
Víte, co má společného slon indický, makak rhesus, antilopa nilgau a prase divoké? Tyto čtyři živočišné druhy považují indická ministerstva zemědělství a životního prostředí za nebezpečně přemnožené a volají po regulaci jejich počtů. Jak toho chtějí dosáhnout? S pomocí antikoncepčních pilulek. Referuje o tom server Mongabay.
Jaké jsou celní povinnosti při cestování s léky?
Mnoho turistů stále podceňuje rizika spojená s léky, které si s sebou na cesty berou. Hodně přípravků se vůbec převážet nesmí a za dovoz některých z nich může v jistých zemích hrozit i vězení. Jak se vyvarovat nepříjemných problémů?
Sloni mají nejen dobrou paměť, ale také si umí říct, kde jim hrozí nebezpečí
Na území Botswany dnes žije třetina celé africké sloní populace. Národní parky a rezervace této země se staly jedním z posledních hájemství, kde jejich počty rostou. Nejen proto, že se tu rodí slůňata, ale hlavně díky tomu, že se sem stahují sloni z ostatních rizikových zemí. Sloni totiž mají nejen dobrou paměť, ale jsou schopni si sdělit, kde a od koho jim hrozilo nebezpečí. Píše o tom Quartz Afrika.