Lékárnička na cesty: co s sebou vzít do kufru
Chystáte se zdolávat zasněžené vrcholy hor, vyrážíte s přáteli na divokou řeku nebo se jedete opalovat na prosluněné pláže? Ať tak či onak, v každém případě nezapomeňte do kufru přibalit cestovní lékárničku. Její služby totiž při putování často chtíc nechtíc využijete.
Jaro v Jižním Tyrolsku: lyžování, velikonoční tradice i chřestové týdny
V Jižním Tyrolsku/Südtirol, provincii ležící na severu Itálie, se až do května lyžuje, velkou událostí jsou přípravy Velikonoc i vajíčkové závody Preisguffen. Na talíři nechybí ani takový chřest. Co třeba si ho uvařit doma s bolzanskou omáčkou?
Zoo Praha: Jarní počasí vylákalo ven i zimní spáče
Sluníčko a nadprůměrné teploty definitivně probudily i zimní spáče pražské zoologické zahrady. Do venkovního výběhu poprvé zavítali svišti lesní a psouni prérioví, kteří na podzim ulehli k zimnímu odpočinku. A krkavci mají sneseno - jaro je podle nich tady!
Zdravotní rizika cestování: nejčastější úrazy na cestách
Dopravní nehody, úrazy ve vodě nebo násilné činy. Na turisty v zahraničí číhají mnohá nebezpečí. Nečekaným příhodám však většinou můžete předejít důmyslnou prevencí. Neexistuje tak žádný rozumný důvod, proč byste se na seznamu postižených měli ocitnout i vy.
Po čtyřech letech války v Sýrii zhaslo 83% světel!
Od začátku konfliktu v Sýrii v zemi zhaslo 83% všech světel. Uvedla to globální koalice humanitárních a lidskoprávních organizací u příležitosti čtvrtého výročí začátku konfliktu. Vědci na univerzitách v čínském Wuhanu a americkém Marylandu spolu s koalicí 130 nevládních organizací na základě satelitních snímků prokázali, že množství v noci viditelných světel v Sýrii pokleslo od března 2011 o 83%.
Tučňáci cítí jen slanou a kyselou chuť. Pro vědce je to evoluční hádanka
Profesionální sommelier, neboli gastronomický odborník na vína, nápoje a jejich kombinace s nejrůznějšími pokrmy, by se mezi tučňáky neuživil. Jak dokládá rozsáhlý genetický výzkum nelétavých ptáků, tučňáci v průběhu evolučního vývoje pozbyli většinu z pěti základních chutí. Málokterý tučňák rozezná víc chutí než slanou a kyselou. Pro vědce je to evoluční hádanka.
Pražské zoo se podařilo odchovat tři mláďata čápa marabu
V pražské zoo se po osmi letech vylíhla tři mláďata čápa marabu. Na svět se vyklubala na konci ledna a dnes se mají čile k světu. Matkou čapích mláďat je samice Ema, která své rodičovské zkušenosti prokázala už loni na jaře, když se samcem Oskarem úspěšně odchovala dvě mláďata vylíhnutá v ZOO Dvůr Králové.
Češi v Kamerunu po čtrnácti letech objevili vzácného šimpanze
Čtrnáct let uplynulo od doby, kdy byl v oblasti horského mlžného lesa na severozápadě Kamerunu naposled spatřen vzácný poddruh šimpanze, Pan troglodytes ellioti. Mělo se za to, že v této oblasti už nejspíše vyhynul.
Největší obojživelníci světa pod ultrazvukem
Určit pohlaví u velemloků čínských je velmi komplikované. Pražské zoo se to v minulých dnech podařilo díky návštěvě předního evropského odborníka Thomase Hildebrandta, který se specializuje na práci s ultrazvukem. Právě ultrazvuk je prakticky jediná možnost, jak pohlaví největších obojživelníků světa odhalit. Díky neobvyklé akci navíc chovatelé zjistili, že by se velemloky čínské mohli už v příštím roce pokusit rozmnožit.
Jak se hrochům čistí zuby?
Místo kartáčku a zubní pasty pořádná hadice a silný proud vody, který opláchne zbytky jídla a vyčistí vnitřek tlamy..
Zubři nepatří do lesů, dávají přednost otevřené krajině, tvrdí paleontologové
Aktuální snahy o záchranu největších v Evropě žijících zástupců čeledi turovitých, zubrů evropských, je zapotřebí přehodnotit. Ve světle nových poznatků se totiž ukazuje, že představa půltunových přežvýkavců žijících v hlubokých lesích je pomýlená. Paleontologové z Polska a Německa na základě rozsáhlého výzkumu kosterních pozůstatků tvrdí, že zubři dávali před lesem přednost otevřené krajině.
Navštěvujte dech beroucí přírodní scenérie nebo obdivujte umění. A budete zdravější
Dech beroucí pohled Pravčickou bránu, poslech Schubertovy Ave Maria nebo němý úžas nad krásou Sixtinské kaple jsou podle vědců vyloženě zdravé. Pozitivní emoce spojené s vnímáním krásy přírody či uměleckého díla pomáhají obrannému systému lidského těla.
Australan držel rok bobříka mlčení, aby upozornil na němé tváře
Australan James Aspey se loni v lednu rozhodl držet rok bobříka mlčení. Svým mlčením chtěl tento aktivista za práva zvířat poukázat na to, jak se lidé chovají ke zvířatům.
Navzdory mrazům vládne v pražské Zoo jaro
Bouřlivé námluvy, prohánění soků a boje o samičky. To vše se v těchto dnech odehrává v unikátní pouštní expozici Kattakum v pražské zoo. Přestože v Česku vládne mrazivé počasí a jaro ještě zdaleka nezačalo klepat na dveře, její obyvatelé se už probudili ze zimního spánku. Návštěvníkům se tak nabízí netradiční podívaná jak ze skutečné středoasijské pouště.
Člověk v tísni pomohl před zimou uprchlíkům před radikály Islámského státu
Ofenziva bojovníků takzvaného Islámského státu vyhnala z iráckých provincií Anbár, Salahudín a Ninive statisíce lidí. Ti často utíkali za dramatických podmínek jen s pár osobními věcmi. Více než 850 000 vnitřních uprchlíků našlo podle OSN útočiště v iráckém Kurdistánu. Jen zlomek lidí žije v uprchlických táborech, další přebývají v najatých domech, ve školách nebo halách..