Loděnky
Dekorativní schránky mořských loděnek jsou oblíbeným suvenýrem z Tichomoří. Dnešní populace loděnek jsou posledním zbytkem kdysi velmi rozšířené skupiny živočichů. Jsou to nejstarší žijící příbuzní sépií, olihní a chobotnic.
A v prach se obracejí
Louky, pastviny, zelené plochy, savany. Dezertifikace, tedy přeměňování krajiny v pouště, postupuje a zatím se ji nedaří zastavit. Bezprostředně ohrožuje stamiliony lidí, ale podle odhadů její konečné důsledky postihnou nejméně třetinu obyvatel naší planety.
Řeka proslavená vínem
Ve Španělsku, kde pramení, je to Duero. V Portugalsku, kde u města Porto ústí do Atlantského oceánu, se nazývá Rio Douro. Je 925 kilometrů dlouhá, podle některých pramenů až 938. Částečně tvoří hranici mezi oběma zeměmi. Řeka, kterou proslavilo víno.
Vypuštění orlosupů proběhlo úspěšně
Tři mláďata dostala šanci začít nový život ve švýcarských Alpách. Evropské zoologické zahrady jejich vypuštěním přispívají k rozmnožení kdysi téměř vyhubeného dravce ve volné přírodě.
Deset fascinujících přírodních fenoménů
Britský deník The Independent vydal na svých internetových stránkách deset nejúžasnějších přírodních úkazů. Jde převážně o přírodní jevy, které se vymykají zažitým přírodním pravidlům a budí v mnoha případech až mystickou bázeň z neznámého nebo ne vždy zcela přesvědčivě vědecky zdůvodněného.
Citron v Modeně
Futuristická budova Muzea Enza Ferrariho v italské Modeně připomíná barvou citron a pojetím chladič sportovního vozu. Duchovním otcem je náš architekt Jan Kaplický.
S kadidlem přes poušť
Tayma je dnes oázou s 80 000 palmami. Dobu největšího rozkvětu prožila před dvěma tisíci lety, kdy byla důležitou zastávkou na dlouhé karavanní cestě napříč Arabským poloostrovem.
Futuristické město
Brasília, hlavní město Brazílie, slaví letos padesáté výročí existence. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla zařazena v roce 1987 jako ikona moderního urbanistického plánování. Město, jehož půdorys je koncipován do podoby ptáka, se zrodilo podle návrhů Lúcia Costy a Oscara Niemeyera.
Řeka Pád
Italsky Po, latinsky Padus. Ve světovém srovnání s řekami typu Amazonka, Nil či Mississippi vypadá spíše jako potok, ale pro Itálii je to největší řeka, kterou má. A navíc důležitá.
Klenoty Hedvábné stezky
Chiva, Buchara, Samarkand. Tři zastávky na Hedvábné stezce. Tři města v dnešním Uzbekistánu. Vynikají islámskou architekturou, o Buchaře se v legendách hovoří jako o nejpůvabnějším místě mezi měsícem a hvězdami. Všechna tři města jsou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Zámecká kaple ve Versailles
Letos slaví třísté výročí dokončení v této podobě, která nahradila starší stavbu. V době, kdy Versailles bylo fungujícím palácem, byla kaple nejen místem náboženských obřadů, ale patřila ke každodennímu životu královského dvora.
Literární poklady Timbuktu
Město Timbuktu na jižním okraji Sahary bylo ve středověku důležitým centrem islámské vzdělanosti. V různých sbírkách tu je téměř 150 000 starých knih a rukopisů.
Supervulkány
Letošní výbuch islandské sopky sice ovlivnil fungování letecké dopravy a způsobil tak globální ekonomice stamiliardové škody, ale nepatří ani k největším, ani k nejničivějším v dějinách. Zato výbuch supervulkánu Toba zhruba před 74 tisíci lety zdevastoval velkou část Asie a podepsal se do značné míry i na osudu lidstva.
700 let historie monzunů je zapsáno v letokruzích stromů
Detailní záznam letokruhů stromů z více než 300 lokalit v Asii umožnil vědcům poskládat dohromady historii monzunových dešťů v celém regionu za posledních 700 let. Nová databáze, nazývaná Monsoon Asia Drought Atlas, je důležitá, protože letní monzun, který ovlivňuje prakticky polovinu lidí na Zemi, nebylo dosud možné kvalitně klimaticky modelovat.
Protikuřácké zákony napříč celým světem
seriál :: Nekuř, uschne ti!
Zákazy kouření jsou o mnoho mladší než kouření tabáku samotné. Mají za úkol chránit před škodlivým cigaretovým kouřem nejen kuřáky samotné, ale i jejich okolí. Rozhodně ale neplatí všude stejná pravidla. Co stát, to jiný protikuřácký zákon.