Mnoho povyku pro tuk. Jak snížit cholesterol? Jezte řepkový olej
Dlouhé tisíce let si naši předkové pochutnávali na tuku a pokrmy si řádně mastili – sádlem, slaninou, máslem. Až ve dvacátém století přišli vědci s objevem, že příliš mnoho živočišného tuku způsobuje zvýšenou hladinu cholesterolu. Jenže naši předkové zvýšeným cholesterolem netrpěli. Jak je to možné? Jistě, měli víc pohybu… ale především jedli mnohem barvitěji.
Podzim: ideální doba kdy vařit a jíst podle sezóny
Jestli si myslíte, že s koncem léta končí i sezóna čerstvého ovoce a zeleniny a vy se musíte vrátit k mdlým rajčatům z Holandska, scvrklým španělským paprikám a unavenému římskému salátu, jste na velkém omylu.
Máte alergii na ovoce? Vyzkoušejte kompoty či přesnídávky
V dnešní době je výskyt alergií na všechno možné stále častější. Někdy se dokonce mluví i o epidemii.
Papája pomůže zahojit ránu
Ochutnali už jste někdy papáju, sladké žlutooranžové ovoce? Tahle exotická pochoutka vůbec nevypadá na to, že v sobě obsahuje jeden z nejmocnějších trávicích enzymů, jaké se v přírodě vyskytují. Tento enzym se jmenuje papain a odpradávna se využívá kvůli svým protizánětlivým a hojivým účinkům.
Jídlo opaluje! Bronzová pleť i na podzim
Strava ovlivňuje kvalitu pleti – to je stará známá věc. Ale víte taky, že po určitém jídle bude vaše pokožka více opálená? Aby se Vám zlatavý nádech pleti udržel i dlouho po dovolené, musíte jíst ty správné potraviny – bohaté především na betakarotén a antioxidanty.
„Déčkem“ ku zdraví!
Nejen sportem je člověk zdráv (a někdy dokonce trvalým invalidou), ale i slunce a strava bohatá na vitamín D dělá divy. Možná vás až překvapí, za čím vším tento zázračný vitamín stojí.
Alergie na pivo: na druhu záleží
Potravinové alergie jsou stále častější a kromě vyššího počtu případů se rozšiřuje i spektrum potravin, na které byla alergie popsána.
Povinná a nepovinná očkování dětí: Znáte je?
Navzdory svým odpůrcům je očkování stále nejúčinnějším preventivním opatřením, co se zdraví týká. Zabraňuje totiž rozvoji řady infekčních onemocnění, a zachraňuje tak ročně životy několika milionů dětí i dospělých na celém světě.
Sbírejte (a hlavně jezte) lesní plody. Prospívají srdci
Každý ví, jak výborně chutnají čerstvě natrhané jahody, borůvky nebo třeba ostružiny. Ne každý si je však vědom toho, že tyhle drobné bobulky lze směle přirovnat ke kapslím plným zázračného elixíru prospěšného pro naše zdraví. Pro tyhle „kapsle“ se však musí místo do lékárny chodit do lesa.
Zpátky do školy – pryč od nemocí! Jak předcházet nachlazení u školáků?
Imunita se nejlépe buduje v létě. Děti mívají dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Většina z nich se také aspoň týden koupe v mořské vodě a dýchá průduškám prospěný slaný vzduch. Pokud jsou mezi více dětmi, tak spíš na letním táboře, tam ale zase netráví tolik času v uzavřených prostorách. Co ale dělat v září – po nástupu do školy? Jak předejít rýmám, kašli a teplotám, které se ve školních lavicích tak rády drží?
V lese buďte připraveni i na možné úrazy
Když se řekne „les“, většina z nás si vybaví ticho, klid, vůni jehličí a hub, zurčení potůčku, chůzi po měkkém mechu nebo svit paprsků sluníčka mezi stromy.
Návrat do škol(k)y prověří imunitu vašeho dítěte
V dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře. A protože dětská imunita je často ještě nezralá a neumí se s některými infekcemi vypořádat, znamená pro mnoho dětí návrat do dětského kolektivu i zdánlivě nekonečný kolotoč zánětů, angín a nachlazení.
Dovolená mimo hlavní sezónu prospěje vašemu zdraví
Chystáte se na letní dovolenou a uvažujete o pozdějším datu? Máte tak možnost užít si hezkého počasí i v době, kdy se v Čechách již začíná schylovat k podzimu. Navíc tím prospějete svému srdci. Poradíme vám, jak si naplánovat dny volna mimo sezónu v klidu a bez stresu – tedy tak, aby to váš organismus patřičně pocítil.
Stop svědění kůže!
Trápí vás kopřivka či atopický ekzém? Tato dvě kožní onemocnění s sebou nesou řadu nepříjemných pocitů a jedním z nich je neúprosné svědění. Poradíme vám, jak s tímto nezvaným hostem bojovat.
Trpíte astmatem? Hlídejte si váhu
V posledních desetiletích přibývá ve vyspělých zemích astmatiků a zároveň se zvyšuje množství lidí, kteří mají problémy s nadváhou. Alarmující je především nárůst počtu obézních dětí – přemíra kil je totiž rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu. Pokud se tato dvě onemocnění zkombinují, obézní astmatik mívá horší průběh potíží a více komplikací než ten štíhlý.