15 rad pro boj se závislostí u blízkého člověka
Rozvrácená rodina nebo ztráta partnerského vztahu – to jsou jen dva z mnoha smutných příkladů, které mohou být důsledkem závislosti na drogách. Jak ale vystoupit z mnohdy začarovaného kruhu? Jednoduché to není – nemožné ale také ne.
Ultrazvuk dokáže zlikvidovat nádor prostaty. Co se děje dál, ukáže čas
Když je na živé buňky namířeno vysokofrekvenční ultrazvukové vlnění, začnou se přehřívat a umírají. Na tomto principu je založen jeden ze způsobů léčby rakovinného bujení, který se využívá i u karcinomů prostaty. Zatím je ale ultrazvuková terapie ve fázi zkoušení.
Cestování kráse neuškodí: 4 triky, jak na to
Ať už vás v cíli cesty čeká cokoli, zásadnější přesun z jednoho místa na druhé je vždy spojen s určitým stresem. Udržet si zdravý a svěží vzhled se tak mnohdy zdá nemožné. Přinášíme pár tipů, jak vypadat i po nekonečném putování na výbornou.
Potravinové doplňky před letním obdobím: jaké užívat a čemu se vyvarovat?
Snížit váhu, doplnit energii nebo se dobře opálit. To je jen zlomek požadavků, které má mnoho Čechů zejména s přicházejícím létem. Těmto ambicím můžou napomoci vhodné preparáty označované jako potravinové doplňky či doplňky stravy. S jejich užíváním by se ale nemělo otálet, na rozdíl od standardních léků totiž účinkují pozvolna v řádech týdnů až měsíců.
Konzumace rybího masa podporuje zdraví mozku. Chrání i před Alzheimerem
Výživové rady se na nás valí ze všech stran. Často si tipy na ideální složení jídelníčku protiřečí a módní vlny vyzdvihují různé potraviny, které jsou ten či onen rok zrovna v kurzu. Ve všech dietních radách a výživových plánech ale najdeme několik věcí společných: doporučují zeleninu, střídmost a v neposlední řadě konzumaci ryb.
Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby
Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
Jak je to s konopím v Česku? Povoleno, ale podle pravidel
Konopí pro léčebné účely je v Česku opravdu legální. Celý proces od pěstování až po jeho užití je však omezen vyhláškou. Shrnuli jsme to nejpodstatnější, co byste o konopí v medicíně měli vědět.
Poznejte zákeřnou klíšťovku včas!
S klíšťovou encefalitidou je to těžké. Pokud zakousnutého parazita objevíte, můžete svůj zdravotní stav vědomě ohlídat. Jenže v mnoha případech nemocný vůbec nebezpečnou ataku nezaznamená. I proto je vhodné teoreticky se obeznámit s vývojem a případnými příznaky této nemoci.
Když bolí klouby – pohyb střídejte s odpočinkem
Bolestí nám tělo může oznamovat, že je na čase zvolnit. Bez pohybu ale ochabují svaly i klouby a roztáčí se zdánlivě nekončící spirála. Proto si musí každý pacient s artritidou najít či vytvořit svůj rytmus cvičení.
Nastává čas klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit?
Jedním z důkazů, že má nad námi příroda stále o kousek navrch, jsou situace, kdy se staneme oběťmi některého z parazitů. Velmi často to bývá klíště. I z takové situace ale můžeme vyjít jako vítězové. Jen musíme vědět, jaké „zvyky“ klíště má, a podle toho se zařídit.
Myslete na vysoký tlak dříve, než se objeví. Obrana je jednoduchá!
Hypertenze představuje spolu s obezitou, kouřením, cukrovkou a zvýšeným cholesterolem jeden z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku mrtvice a infarktu. Nadměrnému tlaku lze ale často přecházet. Stačí přehodnotit svůj životní styl.
Vraťte kloubům kondici správným pohybem!
Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.
Jedenáct tipů, jak přemoct chuť na sladké
S cukrovkou je třeba stravu předem pečlivě plánovat. Přestože je hlavním problémem cukr, v jídelníčku by se měl najít prostor třeba i pro kousek bábovky nebo malý nanuk. Pokud bojujete s touhou mlsat dnes a denně, nabízíme pár „bezbolestných“ tipů, jak zvítězit.
Máte doma malého alergika? Zkuste mu pomoci imunoterapií
S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na životě. Jde hlavně o anafylaktický šok, který se objevuje třeba po vosím či včelím bodnutí. Otužovat v tomto směru organismus umí takzvaná alergenová imunoterapie.
Léčba anorexie vyžaduje zapojení celé rodiny
Mentální anorexie patří mezi takzvané poruchy příjmu potravy. Tímto závažným duševním onemocněním s dopadem na tělesné zdraví trpí podle statistik až 1 % mladých dívek. Vyskytnout se však může i u chlapců či dospělých osob. Jak se choroba projevuje a v čem spočívá její řešení?